W sobotę, 16 grudnia 2023 r. w Sali im. Pelagii Majewskiej w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się Wigilijne Spotkanie Hufca ZHP w Legnicy. Wydarzenie przygotowała pwd. Aleksandra Kozubal. Gościem części uroczystej był Prezes LSSE Przemysław Bożek, który zachęcił do oglądania wystawy o pt. „Co ja z Wami mam…” poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II z czasów, gdy jeszcze jako Karol Wojtyła organizował wyprawy turystyczne ze studentami. Opowiedział także o Oddziale Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich i działaniach LSSE na rzecz polskich szkół za naszą wschodnią granicą. Na ręce pana Prezesa zostało przekazane Betlejemskie Światło Pokoju. Lampion z nim będzie towarzyszył pracownikom Strefy przez cały tydzień, aż do nadchodzących wieczerzy wigilijnych.

W trakcie apelu Hufca, prowadząca go druhna Maria Kulisz otrzymała z rąk opiekunki swojej próby gwiazdkę potwierdzającą zdobycie stopnia Harcerki Orlej. Słowo Boże do zebranych wygłosił kapelan Hufca pwd. Krzysztof Czadowski. Następnie 80 uczestników wydarzenia podzieliło się opłatkiem, posiliło pysznymi pierogami i barszczykiem oraz otrzymało podwójne prezenty od Św. Mikołaja. Jednostki przedstawiły zwyczaje świąteczne i kolędy z innych krajów świata. A prawdziwym hitem spotkania okazał się pląs poprowadzony przez drużynowego 710 DW „Kedyw” phm. Artura Torbińskiego.

Na zakończenie drużynowi wszystkich jednostek otrzymali od komendanta Hufca Betlejemskie Światło Pokoju z misją rozniesienia go do 50 instytucji i przyjaciół harcerstwa. Jeden z pierwszych lampionów (ufundowanych przez samorząd powiatu legnickiego) powędrował do przedstawiciela firmy PKS w Lubinie, który stale obsługuje nasze wyjazdy. I już za miesiąc zawiezie 50 uczestników zimowiska do Murzasichla koło Zakopanego. A latem zuchy i harcerzy na kolonię do Stegny i obóz w Wygnańczycach. Rezerwacje są jeszcze możliwe do końca 2023 roku przez stronę www.legnica.zhp.pl

BŚP rozpocznie swoją wędrówkę już od niedzielnej Mszy Św. w Dłużycach, gdzie będziemy dziękować parafianom za wsparcie nas w organizacji Dolnośląskiego Przekazania BŚP w Prochowicach oraz w misji tworzenia III Harcerskiej Szlachetnej Paczki z Legnicy i Okolicy.

I właśnie bezpośrednio po wigilijnym spotkaniu członkowie 22 Prochowickiej Drużyny Harcerskiej, obu hufcowych gromad zuchowych (1 GZ „Chochliki, 2 PGZ „Wilczki”) i Legnickiego Kręgu Instruktorskiego zawieźli do magazynu stowarzyszenia „Wiosna” naszą III Harcerską Szlachetną Paczkę z Legnicy i Okolicy. Ale o tym jak pięknie przygotowała ją druhna podharcmistrzyni Jolanta Kozubal z zespołem i jaka była wartość paczki opowiemy w osobnym materiale. Zdjęcia z szykowania paczki można już zobaczyć na https://www.facebook.com/LegnicaZHP

Zdjęcia z WSH: druhna Vanessa Nikiel i pwd. Maksymilian Wenek

hm. Sławomir Waś