Strategia ZHP 2025
XL Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego uchwala Strategię Związku Harcerstwa Polskiego na lata 2018-2025, której celem jest realizacja Misji ZHP zawartej w Statucie ZHP. Strategia składa się z:
Wizji ZHP 2025, która opisuje pożądany stan organizacji po zakończeniu realizacji strategii;
3 obszarów strategicznych:
- Skuteczni wychowawczo,
- Sprawni w działaniu,
- Odpowiedzialni społeczne,
zawierających cele, które opisują to, na czym ZHP musi się skupić w drodze do realizacji Wizji ZHP 2025.
- Strategia ZHP 2025 jest strategią całej organizacji. Oznacza to, że dla osiągnięcia Wizji ZHP 2025 niezbędne jest wdrażanie strategii przez komendy i zespoły instruktorskie na wszystkich poziomach struktury organizacyjnej ZHP (ogólnopolskim, chorągwianym, hufcowym) oraz przez wszystkich instruktorów.
- Strategia to myślenie i działanie w perspektywie. Wizja ZHP 2025 pozwala zobaczyć przyszłość, w której chcielibyśmy się znaleźć, zaś odpowiednio dobrane cele strategiczne pokazują drogę, którą musi przebyć nasza organizacja. Strategia uwzględnia perspektywę długookresową, ale realizacja poszczególnych celów może być dzielona na etapy.
- Strategia ZHP 2025 to wybór tego, co najważniejsze dla spójności i rozwoju całego Związku Harcerstwa Polskiego. Jest swego rodzaju umową instruktorską, w której zgadzamy się na realizację wspólnych celów, ważnych dla wszystkich instruktorów razem oraz dla każdego z osobna. Wdrażając strategię, cała organizacja robi wyraźny krok w pożądanym
i przemyślanym wcześniej kierunku. - W harcerstwie, u którego podstaw leży dobrowolność i motywacja wewnętrzna, efektywność realizacji strategii uzależniona jest przede wszystkim od stopnia identyfikacji z nią każdego instruktora Związku Harcerstwa Polskiego.
- Przyjmując Strategię ZHP na lata 2018-2025 chcemy, aby stała się ona dokumentem:
- Inspirującym pracę wszystkich harcerskich komend, zespołów oraz poszczególnych instruktorów. Cele zapisane w strategii oraz ich uszczegółowienie w postaci Planów taktycznych przyjmowanych w kolejnych okresach.
- Spajającym pracę wszystkich szczebli struktury organizacyjnej. Zadaniem chorągwi będzie wspieranie realizacji strategii w hufcach, zaś zadaniem Głównej Kwatery ZHP wspieranie realizacji strategii w chorągwiach.
- Kierunkującym pracę wszystkich harcerskich komend, zespołów oraz poszczególnych instruktorów. Strategia wskazuje to, co jest ważne i powinno być realizowane
w pierwszej kolejności.