Po trzech dniach „GRYwalizacji i SPORTU” w niedzielę 26 marca br. zakończył się Harcerski Rajd Marzanna 2023 w Legnickim Polu.

Harcerskie „Bitwy pod Legnicą” wygrały w swoich kategoriach 2 Prochowicka Gromada Zuchowa „Wilczki” i 13 Złotoryjska Drużyna Harcerska „Łowcy Przygód” z Hufca Jawor, występująca na Rajdzie jako patrol „Rzodkieweczki”.

Zwycięzcy otrzymali nagrody dokładnie takie jak sobie zamówili przed Rajdem!

W tegorocznej edycji Rajdu wzięło udział razem 215 uczestników i organizatorów z Hufców w Legnicy, Środzie Śląskiej, Jaworze i Wrocławiu (Południe) oraz polsko-ukraińska grupa kandydatów na członków ZHP z wrocławskiej Szkoły nr 113.

Legnicki Hufiec ZHP przygotował m.in. maraton planszówek, strzelanie z łuków, rzuty do kosza, rzuty karne, rzuty do celu (dart), ale to był tylo wstęp do trasy rajdowej Szlakiem Bitwy 1241 r. pod Legnicą. Na trasie patrole musiały wykazać się m.in. umiejętnościami transportu rannego, strzelania z karabinów (airsoft), budowania ognisk, walki ze smokiem, znajomością szyfrów i węzłów.

Uczestnicy programu sobotniego wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Patrol JURTA, czyli harcerzy Nieprzetartego Szlaku z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, zrzeszonych w Hufcu ZHP Wrocław-Południe. W ich wyniku powstały śliczne kartki, breloczki i marzanny do spalenia w ognisku. Znaleziono także liczne dowody w przyrodzie na nadejście Wiosny.

Wszyscy rajdowicze mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Bitwy Legnickiej oraz Bazyliki Mniejszej Świętej Jadwigi zaliczając dwa zadania do zdobycia popularnej i srebrnej odznaki krajoznawczej Legnickiego Pola. Potwierdzenia realizacji zadań zostały odnotowane w specjalnych książeczkach przygotowanych przez członkinię komendy Rajdu Aleksandrę Kozubal.

Marzanny zapłonęły dwukrotnie na sobotnich ogniskach dla programu sobotniego i dla całego Rajdu. Nad bezpieczeństwem czuwała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Legnickiego Pola.

Rajd odwiedziło dwóch patronów honorowych. Wójt Gminy Legnickie Pole pan Rafał Plezia w stroju z epoki na piątkowym ognisku przybliżył harcerzom wydarzenia i skutki Bitwy 1241 roku na legnickich polach. Przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej umożliwili dwójce harcerzy poznanie zalet i wad strojów rycerzy z XIII wieku. Doszło także do krótkiej potyczki z przedstawicielem Mongołów! Po czym wszyscy pod przewodem pani Małgorzaty Kubik, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu, odtańczyli belgijkę 🙂

Komendant Chorągwi Dolnośląskiej ZHP harcmistrz Arkadiu Rudolf wraz z rodziną zaszczycił nas swoją obecnością na niedzielnym apelu, gratulując zwyciązcom i będąc świadkiem m.in. przekazania przez komendę rajdu upominków 21 osobom, które w czasie Rajdu złożyły obietnicę zuchową lub przyrzecznie harcerskie! Nagrody patrolom wręczyła komendantka Rajdu podharcmistrzyni Jolanta Kozubal, która także otrzymała indywidualny upominek od druha Komendanta Chorągwi i upominki dla czonków komendy.

Nikt nie wyjechał z Legnickiego Pola z pustymi rękami! Wszyscy uczestnicy otrzymali rajdowe latarki, a Ci którzy uczestniczyli w całym programie także naszywki na mundury (plakietki) z logo Rajdu. Pyszne obiady zgotowali nam pan Maciej Chałupka z Jawora i Karolina Boroń z Legnicy. Na niedzielne śniadanie na trawie przyjechało świeżutkie pieczywo aż z piekarni państwa Kwiatkowskich z Bielawy. Dyplomy i podziękowania wydrukował pan Tadeusz Mizerski z Dzierżoniowa.

Więcej zdjęć ukaże się sukcesywnie na na stronie Rajdu na Facebooku: www.facebook.com/rajd.marzanna

Komenda Hufca ZHP w Legnicy przekazuje serdeczne podziękowania za pomoc
w przygotowaniu i przeprowadzeniu naszego zadania programowego dla:
Druhny hm. Sonii Szymkowiak-KołbyDruha
phm. Antoniego Kołby
Druha Sylwestra Czerniejewskiego
Druha hm. Marka Charańczuka
Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu
Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu
Ośrodka Sportów Łuczniczych Dzieci i Młodzieży STRZELEC w Legnicy
Pana Starosty Adama Babuśki
Pana Wójta Gminy Legnickie Pole Rafała Plezi
Druha hm. Arkadiusza Rudolfa
Radia PLUS w Legnicy
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Legnickim Polu
Druha Marcina Grabowskiego
Cerberus Airsoft Team
Druhny hm. Krystyny Waś
Sowiogórskiego Kręgu Instruktorskiego
Legnickiego Kręgu Instruktorskiego
Fryderyka Kosorza
Marty Kosorz
Pawła Działakiewicza
Piotra Płucieniczaka
Sylwestra Kościółka
Mariusza Czerniejewskiego
Małgorzaty Grabowskiej
Tomasza Grabowskiego
Druhny phm. Anny Drożdż
Druha pwd. Maksymiliana Wenka
Kamila Stefaniaka
Mateusza Glimosa
Lubińskiego Klubu Fantastyki „Ostatnie Przymierze”
Druha pwd. Bartosza Pasternaka
Druhny phm. Karoliny Pasternak
Małgorzaty Giengiel
Malwiny Domańskiej
Natalii Polańskiej-Janiak
Oleksandry Boiko
Moniki Mitzner
Natalii Kierniakiewicz
Małgorzaty Kubik
Tomasza Stolarczyka
Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Legnickim Polu
Muzeum Bitwy Legnickiej i Muzeum Miedzi
Firmie Edbus
patrolowych i innych dobrych duchów!

Obietnicę zuchową i przyrzeczenie harcerskie na Rajdzie złożyło 10% jego uczestników:
Joachim Janiak, Marika Janiak, Emilia Palińska, Anna Siewieryniec z 1 Gromady Zuchowej  „Chochliki”, Milena Majewska z 13 Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Pryzmat”, Maja Koprak, Aleksandra Rak, Antoni Sadowski z 15 Drużyny Harcerskiej „Antares”, Oliwia Kodzik z 218 Drużyny Harcerskiej „Element”, Liwia Chmielowska, Ksawery Komar, Maciej Lesik, Karolina Przydryga z patrolu „Rzodkieweczki” z 13 Złotoryjskiej Drużyny Harcerskiej „Łowcy Przygód”,Michalina Ćwiąkalska, Ignacy Marcinkowski, Michał Milewicz, Maja Osoba, Aleksandra Ośko, Julia Trebus, Julia Wiśniak, Mateusz Wysoczański z 13 Grunwaldzkiej Średzkiej Drużyny Harcerskiej „Krzesiwo”.
GRATULACJE!!!

Komenda Rajdu w składzie:
phm. Jolanta Kozubal – komendantka
pwd. Maksymilian Wenek, Marcin „Bizon” Grabowski, pwd. Aleksandra Kozubal, hm. Sławomir Waś.

Kategorie: Aktualności