Bądź gotów!

Zadanie "Bądź gotów!"

W ramach zadania „Bądź gotów!” ZHP w 2024 roku będzie wspierać społeczności dotknięte skutkami powodzi, szczególnie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej. Główne działania obejmują szeroko pojętą pomoc doraźną, wsparcie psychologiczne, edukacyjne oraz aktywizację społeczną – działania realizowane w głównej mierze przez Chorągiew Dolnośląską ZHP i Chorągiew Opolską ZHP, na których to terenach powódź wyrządziła największe szkody.

Zadanie to pozwala również na zakup materiałów potrzebnych do przeprowadzania zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych metodą harcerską dla jednostek organizacyjnych ZHP we wszystkich hufcach w całym kraju. W 2025 roku część szkoleń specjalistycznych oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych będzie realizowana przez wszystkie chorągwie ZHP. Ważnym elementem projektu są szkolenia dla dorosłych pracujących z dziećmi, tworzenie i dystrybucja pomocy dydaktycznych, materiałów o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Istotnym elementem projektu jest także kampania edukacyjna „Czuwam w sieci”, której celem będzie podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży i dorosłych z nimi pracujących w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania dezinformacji oraz kampania mająca na celu zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Planowane są także konferencje, warsztaty i szkolenia, które będą wspierać zarówno rozwój kompetencji instruktorów i liderów ZHP, jak i aktywizację dzieci i młodzieży do większego zaangażowania w życie społeczne. Kolejne działania obejmują wsparcie psychologiczne, które ma na celu pomoc dzieciom, młodzieży oraz dorosłym pracującym z dziećmi.

Zadanie „Bądź gotów!” zakłada również organizację szkoleń z pierwszej pomocy oraz zakupy sprzętu ratowniczego. Szkolenia te mają na celu podniesienie umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych wolontariuszy. Projekt będzie realizowany z myślą o równym dostępie do materiałów edukacyjnych i wsparcia w całym kraju. Dlatego też opracowane i wydrukowane zostaną pomoce dydaktyczne oraz karty bezpieczeństwa, które zostaną przekazane do wszystkich jednostek ZHP.

Dodatkowo, przewiduje się działania skierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, poprzez organizację dla nich złazu, a także szkolenia dla instruktorów na temat pracy z dziećmi o różnych, specyficznych potrzebach. Wszystkie działania projektowe będą też otwarte na uczestnictwo w nich osób ze specjalnymi potrzebami i w razie potrzeby dostosowane do nich.

W ramach działań przewidziano także organizację konferencji i szkoleń specjalistycznych, które będą platformą do wymiany doświadczeń i rozwoju kompetencji w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą. Dzięki temu projekt nie tylko pomoże w odbudowie po powodzi, ale również przyczyni się do wzrostu kompetencji społecznych oraz zaangażowania w życie obywatelskie młodych ludzi. Całość koncentruje się na wzmacnianiu spójności społecznej, kształtowaniu odpowiednich postaw obywatelskich oraz wsparciu rozwoju osobistego dzieci i młodzieży. Wzajemna współpraca, solidarność oraz aktywność społeczna są fundamentami, które pozwolą nie tylko na usunięcie skutków powodzi, ale także na odbudowę silnych i zaangażowanych społeczności lokalnych.