30 sierpnia 2022 r. na Zamku w Prochowicach spotkali się uczestnicy tegorocznej kolonii Hufca ZHP Legnica w Stegnie. Łącznie z rodzicami i kadrą Hufca przybyło ok. 60 osób.

Organizatorem spotkania była 2 Prochowicka Gromada Zuchowa “Wilczki” działająca na co dzień przy Szkole Podstawowej nr 2 w Prochowicach.

W tym roku zuchy i harcerze z Prochowic gościli na swojej kolonii 7 osobową grupę osób pochodzących z Ukrainy. W ten sposób prochowiczanie włączyli się w projekt “UAct” prowadzony przez UNICEF i WOSM (Światową Organizację Ruchu Skautowego). Wspominanie wspólnie spędzonych wakacji było możliwe dzięki kolejnemu projektowi pod nazwą “Drużyny dla Ukrainy”, tym razem wspieranemu przez WAGGGS (Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek). Środki z tego projektu pozyskała przez Główną Kwaterę ZHP druhna podharcmistrzyni Jolanta Kozubal, która była także komendantką tegorocznej kolonii. Podczas wspólnego ogniska uczestników kolonii wraz z rodzicami można było zobaczyć wystawę ponad 100 zdjęć z wakacji i skosztować tortu w polsko-ukraińskich barwach wykonanego przez członkinię Komendy Hufca przewodniczkę Aleksandrę Kozubal. Koloniści otrzymali pamiątkowe koszulki przypominające o wspólnym międzynarodowym pobycie w Stegnie.

Uczestnicy spotkania wyrażali nadzieję na kolejne spotkanie na planowanym właśnie zimowisku Hufca w okolicach Zakopanego.

Warto przypomnieć, że to nie jedyna aktywność Hufca ZHP w Legnicy w zakresie pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. 710 Drużyna Wędrownicza „Kedyw” w dniach 1-4 kwietnia br. odbyła służbę w Przemyślu, a wcześniej Hufiec przekazał do transportu na Ukrainę śpiwory – szt. 16; poduszki – szt. 9; koce – szt. 20. Ponadto ZHP wypożyczył nieodpłatnie 100 łóżek polowych z materacami i kocami gminie Prochowice oraz 40 łóżek polowych z materacami gminie Kunice.

hm. Sławomir Waś
komendant Hufca ZHP w Legnicy