Już po raz 14 wolontariusze akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” kwestowali na dolnośląskich i opolskich cmentarzach. Nie zabrakło wśród nich harcerzy z drużyn Związku Harcerstwa Polskiego. 1 listopada pod legnicką nekropolią mieszkańcy wrzucali datki do puszek 710 Drużyny Wędrowniczej “Kedyw”, 218 Drużyny Harcerskiej “Element”, 13 Artystycznej Drużyny Harcerskiej “Pryzmat” i 7 Drużyny Starszoharcerskiej “Nil”. Uczestnicy kwesty otrzymają osobiste pochwały w najbliższym rozkazie komendanta Hufca.

W tym roku oprócz tradycyjnego celu zbiórki jakim jest ratowanie zapomnianych polskich mogił na wschodzie, dodatkowym celem była kontynuacja pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie oraz zbliżająca się kolejna edycja akcji Fundacji Studio Wschód „Świąteczna pomoc Rodakom na wschodzie” (https://zrzutka.pl/m6gxt2)

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zrodziła się na Dolnym Śląsku z potrzeby pamięci i ratowania mogił jakie pozostały za wschodnią granicą przez potomków przesiedleńców ze wschodu. Po zakończeniu II wojny światowej ponad 50% mieszkańców Dolnego Śląska stanowili przesiedleńcy z utraconych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej, późniejsze dekady naturalnego mieszania się rodzin pochodzących z Kresów i innych obszarów Polski sprawiły, że trudno dziś na obszarze naszego województwa znaleźć rodzinę bez wschodniego rodowodu.

Przed tzw. pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie, w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” ponad 1000 wolontariuszy porządkowało 130 zapomnianych polskich cmentarzy na Ukrainie, tym samym budując przysłowiowe mosty i burząc mury między narodami.

Rosyjska agresja na Ukrainę nie doprowadziła do zastopowania akcji, w wielu miejscowościach takich jak Zbaraż ukraińska ludność sama postanowiła uporządkować polski cmentarz w związku z brakiem możliwości przyjazdu wolontariuszy z Polski. Dowiodło to pozytywnego efektu akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wolontariusze, którzy nie mogli już pojechać na wschód skierowali swe działania na rzecz pomocy ofiarom wojny.

Akcja ratowania mogił z powodu braku możliwości prowadzenia działań na Ukrainie została przeniesiona w tym roku do Kazachstanu, Mołdawii i Litwy.